Elszólta magát az uniós főképviselő: nyíltan kimondta, mit tervezett Putyin Oroszországával az Európai Unió
Kaja Kallas Ukrajna védelmében beszélt, de végül csak kibújt a szög a zsákból.
Az orosz titkosszolgálat szerint Nyugaton már „lejárt elemként” kezelik az ukrán elnököt.
Az ukrajnai kérdésről szóló tárgyalások résztvevőinek lehetséges összetételéről még nem esett szó, a Kreml abból indul ki, hogy maga Volodimir Zelenszkij tiltotta meg a párbeszédet Oroszországgal – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
„Ezért a résztvevők lehetséges összetételének megvitatása, ha a (tárgyalásokat megtiltó) rendelet hatályban marad, valószínűleg elébe szalad a dolgoknak” – nyilatkozott Peszkov.
A szóvivő közölte, hogy nem történt előrelépés a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok megszervezésében.
„Úgy tűnik, hogy tervezés alatt áll a kapcsolatfelvétel. Nekünk is elkezdődött egy tervezési folyamatunk. Tehát egyelőre semmi újat nem tudunk mondani” – fogalmazott.
Fontosnak nevezte azt az amerikai elképzelést, hogy Ukrajnában választásokat tartsanak a vezetés legitimálása érdekében,
megjegyezve, hogy ez nem tetszik Zelenszkijnek, akinek Moszkva szerint lejárt az elnöki mandátuma.
Keir Starmer brit miniszterelnöknek azzal a kijelentésével kapcsolatban, hogy az uniós országok vezetőit az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók megszigorítására fogja biztatni, Peszkov azt hangoztatta, hogy London továbbra is az orosz-ukrán konfliktus elhúzódásának apologétája. Megjegyezte: „a terepen kialakult realitás azt sugallja, hogy a dinamika egyáltalán nem a kijevi rezsimnek kedvez”.
A NATO szeretne megszabadulni a kijevi rezsim vezetőjétől, ideális esetben áldemokratikus választások eredményeként.
A szövetség számításai szerint ezeket legkésőbb idén ősszel tartják Ukrajnában. A választási kampány előestéjén a NATO központja nagyszabású műveletet készít elő Zelenszkij lejáratására” – közölte az SZVR.
Az SZVR szerint a tervek között szerepel, hogy adatokat hoznak nyilvánosságra arról, hogy Zelenszkij és csapatának tagjai több mint másfél milliárd dollárt sikkasztott el csak a lőszerek vásárlására szánt pénzeszközökből. Ezenkívül – a kémszolgálat szerint – le akarják leplezni azt a rendszert, amelynek keretében az ukrán vezető és környezete külföldön 130 ezer elesett, de a fronton harcolóként nyilvántartott ukrán katona juttatásait külföldre vonta ki, és nyilvánossága készülnek hozni, hogy a kijevi vezetés az Ukrajnának adományozott nyugati haditechnikai eszközökből többször is adott el nagy tételben afrikai csoportoknak.
Az SZVR szerint a NATO vezetése mindemellett szükségesnek tartja, hogy „Ukrajna maradványait oroszellenes hídfőállásként őrizzék meg”, ezért a konfliktus befagyasztására és a szemben álló felek tárgyalóasztalhoz ültetésére törekszik.
Ennek, ahogy az orosz hírszerzés állítja, Zelenszkij a fő akadálya, akit Nyugaton már „lejárt elemként” kezelnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Kaja Kallas Ukrajna védelmében beszélt, de végül csak kibújt a szög a zsákból.
(MTI)
Nyitókép: ALEXEY DRUZGININ / ANTON DENISOV / R / SPUTNIK / SPUTNIK VIA AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Miközben egyre több hír lát napvilágot a tárgyalásokról, a moszkvai tisztségviselők továbbra is tagadják a háttéregyeztetések létét.
„A mi dolgunk, hogy előidézzük a változást, a Patrióták és a mai napon én magam is ezen dolgozom” – mondta a magyar miniszterelnök.
Oroszország mellett Ukrajnával is tárgyalni fog az amerikai elnök.